Z cyklu: Inspiracje – Jacinda Ardern

Zawsze z przyjemnością śledzę wyjątkowe i inspirujące kobiety, a jedną z nich jest niewątpliwie Jacinda Ardern, którą obserwuję już od pewnego czasu.
Jacinda Ardern to najmłodsza Premier Nowej Zelandii (39 lat) i druga kobieta, która podczas pełnienia obowiązków premiera swojego kraju urodziła dziecko. W swojej pracy aktywnie wspiera prawa kobiet i mniejszości.
Podziwiam ją za to, jak poradziła sobie z niezwykle trudną sytuacją po zamachu w Christchurch. Zginęło w nim 50 osób i był to najbardziej krwawy akt terroryzmu w tym kraju.
Działała zarówno stanowczo jak i z ogromnym współczuciem. Mówiła: „Nową Zelandię ludzie wybierają dlatego, że jest bezpieczna, nie ma tu miejsca na nienawiść i rasizm. Reprezentujemy różnorodność, życzliwość, współczucie i oferujemy dom tym, którzy podzielają nasze wartości”. Była zdeterminowana, pogrążona w smutku, ale i autentyczna.

W walce z Covid – 19 pokazała czym jest skuteczna komunikacja ze społeczeństwem. Jej rozmowa z dziennikarzami to zawsze konwersacja pełna taktu i zaangażowania. Co ciekawe Premier regularnie nagrywa filmiki i publikuje na FB tłumacząc ludziom w sposób prosty, a jednocześnie pełen empatii, na czym polegają i z czego wynikają podejmowane przez nią decyzje. Jest zawsze profesjonalna, uprzejma i rozumiejąca swoich rodaków. Dzięki takiej komunikacji blisko 90% Nowozelandczyków wierzy w działania rządu!
Coraz częściej mówi się o niej jako o wzorze polityka i lidera.

Według ostatniego sondażu Newshub-Reid Research Jacinda Ardern została ogłoszona najbardziej popularnym Premierem ostatnich stu lat.

Choć niektórym wydaje się to archaiczne i odległe, okazuje się, że bycie uprzejmym i empatycznym oraz działanie w zgodzie ze sobą jest w stanie się obronić nawet w dzisiejszym świecie i może przynieść ponadprzeciętne efekty. Życzyłabym sobie oglądać takich liderów również w Polsce.

Dziewczyny do dzieła!

Pozdrawiam

K.

 

zdjęcie tytułowe: Getty Images