Czy zmiany w naszym życiu mają sens?

Każdego dnia słońce wschodzi, a historia naszego życia rozpoczyna się na nowo. Ta historia często opowiada o tym, jak bardzo jesteśmy przywiązani do tego co znamy i jak trudno jest nam wejść w to co nieznane i nowe. Nie ważne jakie jest to wyzwanie. Każdy z nas staje przed wyborem: odważyć się czy też zachować chwilową stabilizację. Zmiana – bo o niej mowa – towarzyszy nam od zawsze i z większą czy mniejszą dociekliwością wciąż dopytuje: czy to już jej pora.

Czy jest nam potrzebna? Czy jest ważna? Czy jest nieunikniona?

Trudności

Był taki czas, gdy zastanawiałam się nad tym, dlaczego niektóre rzeczy wydarzyły się w moim życiu. Czemu spotkałam tę osobę, dlaczego ktoś mnie tak potraktował, dlaczego na mnie trafiło? Te pytania są jak natrętne owady, przed którymi się opędzasz, ale niewiele to daje. Trudno uzasadnić i wytłumaczyć sobie, że gdy spotyka nas coś złego lub trudnego, powinniśmy spokojnie to przyjąć, zaakceptować i wejść w zmianę. To nie tylko nie jest proste, ale potrafi być również skomplikowane.  Utrata pracy, zawód miłosny, zdrada przyjaciela, rozwód, rozpad firmy, kłopoty finansowe. Przykładów sytuacji, w których wystawiani jesteśmy na próbę, może być o wiele więcej. Ich wspólnym mianownikiem jest to, że gdy ich doświadczamy – to znaczy w momencie ich faktycznego przeżywania – mogą nam one odebrać całą energię i nadzieję, że będzie dobrze. Zmiany są wymagające, a ich przeżycie składa się z kolejnych faz niepokoju, zadowolenia, zaprzeczenia, lęku, rozczarowania, wrogości i dopiero na końcu akceptacji.

Czasem to my sami musimy lub chcemy podjąć decyzję o dokonaniu zmiany. Sami wystawiamy się na wszelkie niedogodności i trudności z tym związane. Odpowiedzialność za to co się stanie, jest wtedy również na naszych ramionach.

Wszystko to, co oznacza zmianę może wzbudzać całą mieszankę uczuć od ekscytacji, poprzez zwątpienie, lęk, czy w końcu złość i opór. Każde z nich jest całkowicie naturalne. Najważniejsze to mieć tego świadomość, pozwolić sobie na przeżycie tych emocji, żyć uważnie, a na końcu obdarować siebie darem zaufania.

Zaufanie

Wierzę, że wszystko co wydarzyło się w moim życiu było potrzebne. To zajęło mi trochę czasu, ale ostatecznie zrozumiałam, że każda zmiana była dla mnie darem i lekcją. Lekcją, której zapewne potrzebowałam. To co wydaje nam się ciężkie i niepotrzebne, z czasem nabiera innego wymiaru. Dzieje się tak pod warunkiem, że zaufamy i pozostaniemy otwarci. Wiem, że jeśli czytasz to, a jesteś w tej chwili w momencie trudnym, możesz pomyśleć, że łatwiej jest powiedzieć niż zrobić. Może czujesz, że taka lekcja, jaka właśnie Cię spotyka, jest zbędna. Dziś może jeszcze tego nie wiesz, ale to właśnie te momenty, które dużo od nas wymagają, dają nam najwięcej wartości. Zmiana, w którą wchodzimy, pobudza nasze działanie, nasz rozwój, naszą aktywność. Dlaczego? Po to, abyśmy przetrwali. Uczymy się nowych rzeczy, aby sobie poradzić. Szukamy rozwiązań, aby znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji. Tracimy jednych ludzi po to, aby zyskać nowych. Zmiana wyzwala w nas pokłady energii i umiejętności, z których nie zdajemy sobie sprawy pozostając w bezruchu.

Warunkiem tego wszystkiego jest zaufanie, że podołasz, i świadomość, że chwilowe trudności i załamania są tylko etapem. Zaufaj sobie. Uważnie spostrzegaj to, co dzieje się wokół Ciebie.

Nadzieja

Czasem najlepszą nauką jest spojrzenie w przeszłość. Jeśli kiedyś udało się nam zrobić coś, z czego jesteśmy dumni, możemy z tego czerpać radość i satysfakcję, a także nadzieję, że tak samo poradzimy sobie teraz. Wykonaj proste ćwiczenie. Narysuj długą oś czasu – linię życia. Zaznacz punkt, w którym jesteś dziś. A teraz cofnij się w przeszłość i opisz hasłowo na linii te wszystkie momenty, które miały dla Ciebie kluczowe znaczenie. Może było to jakieś zdarzenie z dzieciństwa, może studia i ich ukończenie, może ślub lub rozwód, może zmiana pracy lub decyzja o przeprowadzce, może narodziny dziecka, może przyjaźń, może awans. Teraz odpowiedz na pytania:

 • Które z tych wydarzeń były dla ciebie najbardziej wymagające, najtrudniejsze?
 • Czy są wśród tych wydarzeń takie, które dużo Cię kosztowały?
 • Które z nich spowodowały, że nauczyłaś/łeś się o sobie czegoś nowego?
 • Czy gdy rozpoczynała się zmiana związana z danym wydarzeniem, pojawiały się wątpliwości?
 • Czy gdy zmiana się zakończyła, zaskoczyło Cię to, jak sobie poradziłaś/łeś?
 • Które z tych wydarzeń dały Ci motywację do wprowadzenia kolejnych zmian?
 • Czy umiesz wskazać te pozytywne zasoby i wartości, które dane przeżycie Ci dało?
 • Czy doceniłaś/łeś się za to czego udało Ci się dokonać?

Wierzę, że podobnie jak ja, odkryjesz z zadziwieniem ile z tych przeszłych wydarzeń stało się pouczającymi i ważnymi lekcjami. Zauważ, że niejednokrotnie po dużym wyzwaniu i życiowej zmianie, nagle stajemy w nowym miejscu, na wyższym poziomie naszego rozwoju. To jak wchodzenie po stromych schodach. Jesteś zdyszany, ale widok przed Twoimi oczami roztacza się coraz piękniejszy i ciekawszy.

Nie żałuj tego, co już za Tobą. Wiem, że nie zawsze jest przyjemnie i pamiętam wiele momentów, które osobiście odczuwałam jako długi upadek w dół. Nie chciałabym jednak cofnąć żadnego z  tych zdarzeń. Dziś wiem, że każde miało swój cel i sens. Dzięki nim jestem w tym miejscu i wiem dlaczego się tu znalazłam. Doceniam to.

Dzięki temu co przeżyłaś/łeś jesteś tu i teraz. Jesteś właśnie tym wspaniałym człowiekiem, który staje przed kolejnymi wyzwaniami. Czerp siłę i nadzieję z tego, czego dokonałaś/ łeś.

Odwaga

Zmiany są nieodłącznym elementem natury, otaczającego nas świata i naszego życia. Niektóre z nich są naszym wyborem, inne po prostu się pojawiają. Im szybciej to zaakceptujemy tym mniej energii stracimy na rozważania, żałowanie, litowanie się nad sobą i nic nie wnoszące narzekanie.

Pomyśl: Czy naprawdę chciałabyś / łbyś pozostać cały czas w tym samym miejscu? Zauważ ile wspaniałych przeżyć, doświadczeń i znajomości mogłoby Cię ominąć.

Na część zmian nie mamy wpływu i są one po prostu ciągiem zdarzeń, który pojawia się na naszej drodze. Zachęcam Cię jednak dzisiaj do wyjścia naprzeciw zmianom, które samodzielnie chciałabyś/byś wprowadzić w życie. Potrzebna będzie Twoja odwaga. To nie jest łatwe. To może dużo kosztować: Twój czas, energię, emocje, poczucie komfortu. To prawda, którą należy zaakceptować. Skup się jednak na tym co ma równie duże, jeśli nie zdecydowanie większe znaczenie. To kwestia tego, jakich korzyści możesz doświadczyć decydując się na wyjście z ciepłego i znanego kąta. Widzisz to, odczuwasz?

Pomyśl: Czy jeśli zmiana jest nieunikniona, nie chcesz już dziś nadać swojemu życiu takiego biegu, jakiego pragniesz? Odpowiedz sobie na pytania:

 • Czego pragnę?
 • Czy to co robię daje mi szczęście?
 • Czy mam marzenia?
 • Czy spełniam marzenia?
 • Czy moja kariera zawodowa rozwija się tak, jak to założyłam /łem?
 • Czy odnajduję szczęście w swoim związku?
 • Czy zrobiłam/em ostatnio coś takiego, co napawało mnie szczęściem, satysfakcją i dumą?
 • Czy mogę robić tego więcej?

Niech te pytania staną się początkiem Twoich rozmyślań na temat tego, co możesz zrobić dziś, aby Twoje życie stało się pełniejsze, ciekawsze i satysfakcjonujące?

Myśl odważnie, być może nawet zuchwale. Ufaj sobie i wyciągaj wnioski z przeszłości. Nie bój się zmiany. Pomimo tego, że może przerażać, tak naprawdę zmiana jest naszym sprzymierzeńcem w drodze do rozwoju i czerpania z życia dobrych doświadczeń i przeżyć.

Życzę Ci z całego serca wytrwałości, wiary, zaufania, że to ma sens oraz odwagi do działania i rozwoju.

A jeśli już teraz wiesz, że chcesz żyć pełniej, że chcesz świadomie przeżyć zmiany lub jesteś gotowy na ich wprowadzenie w  swoim życiu rozważ coaching, jako sposób na wsparcie Cię w tym procesie. Gorąco zapraszam na pierwszą sesję.

Pozdrawiam serdecznie.

Karolina

 

*****

A na koniec … Włożyłam dużo czasu i energii, żeby napisać dla Ciebie ten post. Dziękuję że tu jesteś i czytasz. Doceniam to :-). Ty również tworzysz to miejsce. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka możliwości:

 • Zostaw komentarz – dla Ciebie to tylko chwilka, a dla mnie cenna wskazówka na co zwracasz uwagę.
 • Polub mój fanpage na Facebooku – będziesz zawsze na bieżąco. Kliknij ikonkę FB lub http://www.facebook.pl/KarolinaPalaczCoach/
 • Jeśli znalazłeś w tym tekście coś cennego i użytecznego, podziel się nim z innymi.
 • Zapisz się do newslettera, a na pewno nic Cię nie ominie.

 

Dziękuję i do zobaczenia.